بَندِر خوبُم دُرِّ جنوبُم بي تو مِه...

جعفر اوج

 

اگر كتاب اي سياه زنگي ( عاشقانه سروده هاي بندري ) رو مطالعه كرده با شيد در صفحه دوم و سوم اين كتاب سروده هاي از شاعر و نوازنده چيره دست شهرمان جعفر اوج نوشته شده است . هرمز اوج هرمزي كه به جعفر اوج مشهور است ، متولد شده سال  1330 در دبي است و از جوانان ديروز محله سريگ كه هم اكنون ساكن محله شهناز مي باشد .

 

اي بونه بار مينُو بارن            اُشتـُر جـِلووي يارُم سِوارن

دِل بهِ خاطر دلبَر جاني           دستُم پُر از گل گلدون بارن

 

نوجواني 9 ساله و كلاس سوم دبستان فردوسي بود ، كه به دليل علاقه اي كه به عود داشت با حلب 4 ليتري روغن و چوب و ميخ و سيم قلاب براي خودش عودي درست مي كند و حدود يك سال و نيم با آن مي نوازد از آنجايي كه پدر مرحومش ناخدا بود ، جعفر هم در سفرهاي دريايي او را همراهي مي كرد . تا اينكه اولين عود را پدرش در دبي براي او مي خرد .

            جعفر اوج

عروس خانم روي خو دَر بُكُن            اي جا نِـشتـي يـَخـو نـَظر بُكُن

جَـشن عَروسي مُباركِت بـَشِـت           اولاد بياري كهِ آوازخون بَشُت

 

پس از گذشت مدتي با استعدادي كه در ياد گيري عود داشت پله هاي طرقي را يك به يك پشت سر مي گذاشت . اما هنوز پخته نشده بود و جاي براي ياد گيري زياد داشت ، تا اينكه به پيشنهاد علي آقاي مقدم در منزل ايشان واقع در روبروي اسكله شهيد حقاني ( جنب نمايندگي پتوي گلبافت ) كه بعد ها به خانه فرهنگ و هنر تبديل شد ، به آموزش عود به جوانان علاقه مند و  همشهري خودش پرداخت .

 

فـاطمهَ اريـت لـوله ( لوله قندي مكاني در محله شهناز)

هُو اكُنت تو غوري

مَـنكـَـل اكنت آتـش

روشن اكـُنت چولـَه ( پريموس )

 

از آنجايي كه در برنامه چند در چند صدا و سيما هنرمنداني چون : ارسلان عطايي ، ابراهيم منصفي ، حسين قدسي نژاد ، حوا رضايي ، علي حبيب زاده و فاطمه رضايي اجراي برنامه مي كردند ، جعفر اوج هم به جمع آنان پيوست و در جوار يكديگر به اجراي موسيقي مي پرداختند . كه تعدادي از اجرا هاي جعفر با خانم حوا رضايي بود .

 

بندر خليج فارس خاكش به خاكِ ماس    هر جا كه دلُم ايخواست اَرَم بدون پاس

 

اوج هرمزي در فراگيري عود بيشتر آهنگهاي محمد عبدُه ( خواننده و نوازنده عربي ) را سر لوحه كار خود قرار مي داد و سبك نواختن عودش بيشتر خليجي و بندري است . ناگفته نماند كه جعفر گذشته از ترانه سرايي در فيلمهاي متعددي بازي كرده كه مشهور ترين آنها عبارت است از :

1 _  مو سرخه  2 _ پسر دريا  3 _ اشك يتيم  4 _ مبازره با كوسه  5 _ مرواريد  6 _ مفسدين  .

 

              جفعر اوج در كنار خانه فرهنگ و هنر آن زمان

 

از ديگر حرفه هاي اوج را مي توان مكانيكي موتور هاي ديزل دريايي و تعمير كاري دستگاه كپي نام برد كه وي هم اكنون در مغازه اي كه در فلكه شاه حسيني به طرف پل شهناز دارد به تعمير كاري دستگاههاي كپي مشغول است . در آخر شعري از جعفر اوج رو مي بينيد كه اون رو تقديم كرده به همه شما خوانندگان عزيز اين وبلاگ كه عاشق هستيد .

 

دلي كه عاشق نين اون دل دگهَ دل نين

مهـر و وفـا اينيـن اون دل دگهَ دل نين

دلـي كــه عـاشـقـِن هميشـهَ خـوشحالـِن

دل عاشق نابو پير چون مرغ در بالِـن 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم دی ۱۳۸۴ساعت 9:8  توسط مهدی EKHLASMAND  |